שכיר ביום עצמאי בלילה - חייו של רואה חשבון

עומר קליר

עומר קליר

רואה חשבון

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on linkedin

בלא מעט בקרים בדרך לעבודה אני תוהה מתי זה היום האחרון. מתי אני מתחיל לעשות לביתי, מתי אני אתחיל לעשות את מה שממלא ומעניין אותי. אז נכון, אין ספק, לוותר על משכורת קבועה וביטחון תעסוקתי זה לא דבר פשוט (אם בכלל), אבל כנראה שזו הדרך להוציא רעיונות לפועל ולהתחיל להגשים חלומות!!

קוראים לי עומר וב-2012 סיימתי סוף סוף את ההתמחות שלי בPwC – באשכול ביקורת והתחלתי, כמו כולם, לחפש את עצמי (האמת שהתחלתי לתהות על עתידי כבר בתקופת השנתי הראשון…) התחום היחידי שהכרתי היה ביקורת וזה גם התחום היחיד שידעתי שאני לא רוצה לעבוד בו. מה שכן ידעתי זה שכל תקופת ההתמחות הציקה לי בבטן התחושה הזו, שחסר לי ידע משמעותי, ידע פרקטי שמקבלים בעיקר במשרדים קטנים. זה בער בי להבין את זה. זה היכה בי כל פעם מחדש כשהייתי יושב עם משפחה או חברים עצמאים ולא מבין על מה הם מדברים בכל מה שקשור להתנהלות עצמאית פיננסית.

יושב בצד ופשוט לא יכול לתרום כלום לשיחה.

אפס, נאדה, גורנישט! אם לא אני אדע אז מי כן?? אני פאקינג רואה חשבון אחרי לימודים, מועצה, התמחות בביג 5 ולא מבין על מה הם מדברים.

בזמנו, כמו כל בוגר התמחות מצוי, התחלתי בתהליכים להתראיין לכמה משרות לתפקידי עוזר חשב או חשב ואפילו התקבלתי לאחת מהן. תפקיד עוזר חשב קלאסי, שכר גבוה, תנאים סוציאליים (כל מה שמחפש רו”ח צעיר לאחר התמחות), אבל עדיין בער בי להיכנס לעולם הפרקטיקה של הרו”ח העצמאי!
הייתי בבלבלה רצינית לאיזה כיוון ללכת. התייעצתי עם כל העולם ואשתו. חשבים, רואי חשבון שהיו בביג 5 והפכו לעצמאיים. מי לא. בסופו של דבר אחרי המון התלבטויות, ויתרתי על תפקיד החשבות והחלטתי “לקחת סיכון” ולצאת מהמסלול הטריוויאלי (אקדמיה>> ביג 5>>חשבות). קיבלתי החלטה שאני רוצה להיכנס לעולם רו”ח העצמאי .ראס בן אמו 😉

רגע, אבל איפה מתחילים?
ידעתי שחסר לי הרבה ידע. ידעתי בערך מה עושה רואה חשבון עצמאי והכרתי את המושגים, כזה בגדול.. לא היה מי שילווה וילמד אותי והייתי כל כך חסר ביטחון שגם אם היו דופקים לי על הדלת לקוחות ומתחננים שאייצג אותם, סביר להניח שהייתי מוותר עליהם. הבנתי שאם זה הכיוון שאני מחפש ורוצה, אני צריך ללמוד ולהתמקצע בפרקטיקה לפני הכל. התחלתי לחפש קורסים שיחשפו אותי לעולם הזה ויתנו לי כלים להתחלה ולא מצאתי… (ספוילר – קורס פרקטיקה – עצמאים 😉 ) בסופו של דבר החלטתי שאין ברירה אלא לעשות את הדרך הארוכה והגעתי לראיון עבודה במשרד רו”ח קטן (מעין משרד בוטיק).

כבר בראיון הראשון הבנתי שמצאתי את המשרד שבו איחשף לעולמו של רו”ח העצמאי והרגשתי שזה המקום בשבילי. בהמשך, בלי הכנה מוקדמת, שלף המראיין את המשפט – “שם המשחק פה הוא גיוס לקוחות”. BOOM!!!

באותו הרגע ידעתי שזה המקום שבו אוכל ללמוד, לגייס לקוחות ולייצר לעצמי הכנסה נוספת. באותו הרגע ידעתי שהתפקיד הזה שלי והבנתי שאני בדרך לאתגר שבו אני יוצא מנישת רואה החשבון השכיר הקלאסי לעולם נוסף של שיווק, מכירה, פיתוח עסקי והרבה פיתוח עצמי.

הלקוח הראשון שלי
אז התחלתי את העבודה במשרד הקטן והתחלתי לחשוב איך אני מביא לקוחות. הדיל עם המשרד היה שאני מקבל אחוזים על כל לקוח. לגייס לקוחות? אני? שיווק? WTF? יום שבת 23:40, יצאתי לשתות בירה עם חבר טוב שלא ראיתי כבר כמה חודשים, בקיצור, מדברים מתעדכנים, אני מספר לו על מה עבר עליי בחודשים האחרונים וההחלטות שקיבלתי (כל מה שחפרתי עליו קודם) ואני צריך להתחיל לגייס לקוחות וזה לא כל כך הולך ושאני צריך לצאת מהקומפורט זון שלי וכאלה (בוא נגיד שרו”ח הם לא בדיוק VP Marketing). בקיצור מתבכיין לו.

אז אחרי שקדחתי וקדחתי, שפכתי, התמרמרתי והתבכיינתי, אני בכל זאת נותן גם לו לדבר קצת ופתאום הוא מספר לי על התחום החדש שהוא נכנס אליו ושהוא צריך לפתוח חברה (מכירים את הצליל הזה של האסימון שנופל?). באותה שנייה אני קולט שהייתי כל כך עסוק בלדבר על עצמי במקום לזהות את ההזדמנות שמונחת לי ממש מתחת לאף ועם הזמן הבנתי שיש די הרבה כאלו סביבי …

לוליין של מספרים
אז מהלקוח הראשון כבר עברו יותר מ-4 שנים ומאז כבר הצלחתי לבנות תיק לקוחות ואפילו התפתחתי לתחומים נוספים כל זה כשאני משלב עבודה כשכיר. שכירים ביום ועצמאים בלילה או להפך, הם לרוב אנשים ששואפים להצליח כלכלית כל אחד מסיבותיו, חלקם רוצים להשלים הכנסה, חלקם מגשימים חלום, וחלקם רק רוצים ליצור מקום עבודה חלופי. מתשע בבוקר ועד שש בערב אני רואה חשבון שכיר ומשש בערב והלאה אני בעולם אחר, בעסק שלי. בעולם הזה אני מגשים את עצמי! בבוקר הבוס והמסגרת דורשת ממך לתת המקסימום, בערב אתה דורש מעצמך וזהו המוקש הגדול, הלוליינות בין השניים היא קשה ולעיתים גובה מחיר עצמי, לכן חשוב מאוד לפתח משמעת עצמית גבוהה, יכולת ניהול זמן והכי חשוב לשמור על הרעב, אז שימו סכין בין השיניים.

הבוקר מהווה עוגן כלכלי יציב והלילה נותן משהו גם לנשמה וגורם לך להבין שאפשר להצליח גם אם לא שמים את כל הביצים בסל אחד.
כולנו נמצאים באיזשהן ״מדרגות נעות״ בדרך ליעד לא ברור וככל שאני מתפתח אני מבין שהדרך הטובה ביותר היא פשוט להמציא אותו.

בקיצור, אם יש לכם הזדמנות לייצר הכנסה נוספת או עסקה מזדמנת בדקו לאיזה הגדרה אתם נכנסים.

מומלץ גם לבחון באם יש צפי להמשכיות כלכלית ותתכן כדאיות לפתוח עסק (פטור/מורשה) ועל ידי כך להנות מהכרה בהוצאות ואף קיזוז הפסדים אם נוצרו כאלה..

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים 🙂

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on linkedin
שתפו בלינקדאין
Share on email
שלחו במייל
Share on whatsapp
שלחו בוואטסאפ

כל הזכויות שמורות ל-FinBiz Academy ©